fbpx

Dlaczego wybrałem I Liq Chuan?

Dlaczego już nie ćwiczysz Tai Chi? Byłeś nim zafascynowany przez lata – zapytał mnie kiedyś kolega.

Rzeczywiście tak było. Spotkanie z Tai Chi było jedną z najlepszych rzeczy jakich doświadczyłem w życiu. Dzięki temu wciąż jeszcze chodzę na własnych oryginalnych kolanach bez implantu.

Jednak w Tai Chi zawsze coś brakowało. Może też tak masz? Mimo, że nie zależało mi na walce jako takiej, od początku starałem się znaleźć w nim sztukę walki. Prawdziwa sztuka wymaga jak najbardziej efektywnego wykorzystania ciała i tego właśnie szukałem. Niestety żaden z moich nauczycieli nie potrafił tego wiarygodnie wyjaśnić. 

Ale jaka jest aplikacja tego ruchu w formie? Jak to się przekłada na sztukę walki?

Pewnie też przechodzi ci przez myśl to pytanie. Otrzymywałem na nie bardziej lub mniej rozbudowane wyjaśnienia i prezentacje. Niektóre przekonywały a inne nie.

To wszystko zmieniło się, kiedy poznałem I Liq Chuan. Zrozumiałem, że czymś innym jest wyobrażenie ruchu a czymś innym jego doświadczenie, zwłaszcza w kontakcie z drugą osobą. Mówić i pokazywać można wszystko co sobie wyobrazisz. Dopiero kontakt z drugą osobą pokazuje prawdę.

Jeżeli myślisz, że zależy mi na walce, to muszę cię wyprowadzić z błędu. Nie tego szukam. Kontakt z drugą osobą, który jest podstawą treningu I Liq Chuan, to ostateczna weryfikacja umiejętności. Wtedy spotykasz się z masą i tylko współdziałanie z nią daje ci przewagę. Wyobrażenia nie współdziałają z masą.

Kiedy wykonujesz formę I Liq Chuan, każdy twój ruch będzie wcześniej zweryfikowany przez aplikację, jego praktyczne zastosowanie. Sprawdzisz go na sobie w kontakcie z partnerem. Oczywiście w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Instruktor nie tylko będzie pokazywał jak wygląda ruch. Zaprezentuje tobie wszystko w praktyce. Zobaczysz na własne oczy i poczujesz własnym ciałem jak bardzo wyobrażenie różni się od rzeczywistości.

A powiesz coś więcej? – zapytał kolega.

Tak, I Liq Chuan ma jeszcze coś, czego nie spotkałem w wielu innych sztukach walki, co czyni je prawdziwie nowoczesną sztuką walki czerpiącą z tradycji:

  • przejrzysty system szkolenia,
  • jasne i zrozumiałe określenia,
  • system stopni i weryfikacji.

Nie bazuje na magicznych określeniach, magicznym przepływie energii. Zamiast tego wyjaśnia jak to wszystko działa, wykorzystując biomechanikę ciała.

Nie bez znaczenia jest też filozofia, na której bazuje I Liq Chuan. Filozofia Zhong Xin Dao, drogi środka. Oparta na tu-i-teraz, na świadomości ruchu, świadomości każdego elementu ruchu. Ta filozofia przekłada się na codzienne życie. Osadza ciebie w “mindfulness” nie tylko w teorii ale głównie w praktyce.

jak zacząć trenować sztukę uważnej walki

Shopping Cart
Scroll to Top