Dlaczego już nie ćwiczysz Tai Chi? Byłeś nim zafascynowany przez lata – zapytał mnie kiedyś kolega.
Rzeczywiście tak było. Spotkanie z Tai Chi było jedną z najlepszych rzeczy jakich doświadczyłem w życiu. Dzięki temu wciąż jeszcze chodzę na własnych oryginalnych kolanach bez implantu.
Jednak w Tai Chi zawsze coś brakowało. Może też tak masz? Mimo, że nie zależało mi na walce jako takiej, od początku starałem się znaleźć w nim sztukę walki. Prawdziwa sztuka wymaga jak najbardziej efektywnego wykorzystania ciała i tego właśnie szukałem. Niestety żaden z moich nauczycieli nie potrafił tego wiarygodnie wyjaśnić.
Ale jaka jest aplikacja tego ruchu w formie? Jak to się przekłada na sztukę walki?
Pewnie też przechodzi ci przez myśl to pytanie. Otrzymywałem na nie bardziej lub mniej rozbudowane wyjaśnienia i prezentacje. Niektóre przekonywały a inne nie.
To wszystko zmieniło się, kiedy poznałem I Liq Chuan. Zrozumiałem, że czymś innym jest wyobrażenie ruchu a czymś innym jego doświadczenie, zwłaszcza w kontakcie z drugą osobą. Mówić i pokazywać można wszystko co sobie wyobrazisz. Dopiero kontakt z drugą osobą pokazuje prawdę.
Jeżeli myślisz, że zależy mi na walce, to muszę cię wyprowadzić z błędu. Nie tego szukam. Kontakt z drugą osobą, który jest podstawą treningu I Liq Chuan, to ostateczna weryfikacja umiejętności. Wtedy spotykasz się z masą i tylko współdziałanie z nią daje ci przewagę. Wyobrażenia nie współdziałają z masą.
Kiedy wykonujesz formę I Liq Chuan, każdy twój ruch będzie wcześniej zweryfikowany przez aplikację, jego praktyczne zastosowanie. Sprawdzisz go na sobie w kontakcie z partnerem. Oczywiście w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Instruktor nie tylko będzie pokazywał jak wygląda ruch. Zaprezentuje tobie wszystko w praktyce. Zobaczysz na własne oczy i poczujesz własnym ciałem jak bardzo wyobrażenie różni się od rzeczywistości.
A powiesz coś więcej? – zapytał kolega.
Tak, I Liq Chuan ma jeszcze coś, czego nie spotkałem w wielu innych sztukach walki, co czyni je prawdziwie nowoczesną sztuką walki czerpiącą z tradycji:
- przejrzysty system szkolenia,
- jasne i zrozumiałe określenia,
- system stopni i weryfikacji.
Nie bazuje na magicznych określeniach, magicznym przepływie energii. Zamiast tego wyjaśnia jak to wszystko działa, wykorzystując biomechanikę ciała.
Nie bez znaczenia jest też filozofia, na której bazuje I Liq Chuan. Filozofia Zhong Xin Dao, drogi środka. Oparta na tu-i-teraz, na świadomości ruchu, świadomości każdego elementu ruchu. Ta filozofia przekłada się na codzienne życie. Osadza ciebie w „mindfulness” nie tylko w teorii ale głównie w praktyce.