fbpx

Jak się uczyć we właściwy sposób? – I Liq Chuan na Mazurach (dzień 1)

  • Jak się uczyć we właściwy sposób?
  • Skąd brać wiedzę, informację?
  • Jaka wiedza jest właściwa?

Bez wyważania otwartych drzwi, weźmiemy na warsztat przewodnik I Liq Chuan.

Dzień dobry, witam dzisiaj, w tych pięknych okolicznościach przyrody, na Mazurach.

Przez następne pięć dni będę tutaj i będę was troszeczkę zamęczał różnego rodzaju moimi pomysłami.

Myślałem o tym żeby zrobić jakieś ćwiczenia, coś pokazać, coś takiego fajnego.

Ale nie. Zainspirowało mnie ostatnie spotkanie z Sifu, w którym Sifu bardzo dużo mówił o tym, że zmiana sposobu w jaki się uczymy, jest kluczowa. Jest kluczowa dla I Liq Chuan, dlatego, że I Liq Chuan stawia na zupełnie inny sposób uczenia niż to, do którego się przyzwyczailiśmy, zwłaszcza w naszej zachodniej kulturze.

To jest opisane w tej książce, książce którą Sifu napisał 25 lat temu albo i jeszcze wcześniej. Teraz pisze nową książkę jak wiecie. W tej książce, w rozdziale drugim, zatytułowanym “Jak przygotować się do uczenia”. Mamy opisane trzy, trzy sposoby uczenia się.

Pierwszy sposób, najbardziej popularny, to uczenie się przez akumulację wiedzy. Akumulację, czyli tak jak w szkole. Przychodzimy, czytamy książki. To co nam napisali, poprzednie pokolenia nam napisały. Całą wiedzę, którą nasi dziadowie, pradziadowie zebrali, wyselekcjonowali. Stwierdzili, to jest najlepsze, to będziemy uczyli. Uczymy się, zapamiętujemy i w ten sposób zdobywamy wiedzę.

Bardzo często mylnie uważamy, że ludzie, którzy bardzo dużo się nauczyli, mają bardzo dużą wiedzę, są mądrzy. Bo oni mają odpowiedzi na wszystkie pytania, potrafią bardzo ładnie dyskutować. Ale nie, to nie, to nie jest mądrość. To jest po prostu dużo wiedzy i warto tego nie mylić.

Drugim sposobem uczenia się jest uczenie się poprzez wyciąganie własnych wniosków. Kiedy mamy taką wiedzę, że potrafimy analizować, syntezować różnego rodzaju zdarzenia weryfikować je, możemy wyciągnąć własne wnioski z wiedzy, którą mamy.Ta wiedza staje się wtedy wiedzą, taką wiedzą wtórną. Ale jest bardzo cenną. Dlatego, że jest bardzo mocno wykrystalizowana i oparta na faktach.

Tak działa nauka. Weryfikuje fakty, tworzy nowe teorie tworzy, tworzy nową wiedzę, nowy zakres wiedzy. Na Zachodzie uważamy to za bardzo, bardzo cenne.

Trzecim rodzajem wiedzy, który jest najbardziej istotny i najcenniejszy dla I Liq Chuan, jest wiedza z bezpośredniego doświadczenia. Właściwie możemy ją nazwać mądrością bo to jest mądrość Natury, którą nie tyle akumulujemy ale doświadczamy, zbieramy i ona w nas zostaje.

To bardzo trudno dokładnie określić w jaki sposób to się dzieje, ale każdy, kto tego doświadczył, wie, że takie rzeczy są najcenniejsze.

Ja to czasami określam jako takie chwile oświecenia. Nagle, coś staje się proste i jasne,nie dlatego że ktoś ci to powiedział, nie dlatego, że to wymyśliłeś, tylko dlatego, że Natura tobie to pokazała.

I chciał bym teraz, oczywiście to będzie, będzie w poście. Chciał bym, żebyście pod, pod postem, napisali kilka słów. W jaki sposób się uczycie, jak patrzycie na to, co przed chwilą powiedziałem. Bo tematy nie są takie trywialne i oczywiście można powiedzieć, a tam, to są bzdury! Ale rzeczywistość jest troszeczkę inna i jak napiszecie jak to widzicie, będziemy mogli sobie troszeczkę porozmawiać.

A jutro postaram się przygotować coś ciekawego.

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top