fbpx

Jak trzy płaszczyzny współpracują ze sobą? – I Liq Chuan na Mazurach (dzień 5)

Trzy płaszczyzny: horyzontalna, frontalna i strzałkowa zwana często sagitalną, tworzą trójwymiarową sferę.

Każdy ruch odbywa się w jakiejś płaszczyźnie. Często obejmuje ich kilka ale jedna zawsze jest dominująca.

Dzień dobry w piąty dzień.

Dzisiaj znowu sięgamy do tego podręcznika, w którym czytamy o płaszczyznach. Niezwykle ważna rzecz.

Płaszczyzny. Mamy trzy płaszczyzny, tak samo jak trzy osie w układzie współrzędnych. Pierwsza płaszczyzna i najważniejsza, to płaszczyzna horyzontalna. To jest ta płaszczyzna, która jest równoległa do ziemi tak? Do tego na czym stoimy. Do tego do czego się odnosimy z grawitacją.

Płaszczyzna horyzontalna definiuje nam dwie pozostałe płaszczyzny. Z niej, z ruchów horyzontalnych, generują się ruchy w pozostałych płaszczyznach. Dlatego musimy pamiętać, o wielu, wielu regułach. Nie będę o nich w tej chwili mówił. O tym, żeby czuć płaszczyznę horyzontalną, czyli na przykład kółeczka w płaszczyźnie horyzontalnej, tak?

Jak wiecie, druga płaszczyzna, płaszczyzna frontalna czyli płaszczyzna przed nami. Tak jak mur, który stoi przed nami. To jest płaszczyzna frontalna.

I trzecia płaszczyzna, płaszczyzna sagitalna czyli płaszczyzna, która przebiega, no mówiąc krótko, pod pachami tak? Czyli to jest ta płaszczyzna.

Każda z nich, każda z tych płaszczyzn ma swoje kierunki.

  • Płaszczyzna horyzontalna ma lewo – prawo, przód i tył.
  • Płaszczyzna frontalna ma góra – dół i lewo – prawo.
  • Płaszczyzna sagitalna ma znowu góra – dół i przód – tył.

Tak jak się można bardzo łatwo zorientować, dwie płaszczyzny przecinając się ze sobą. Na przykład horyzontalna z frontalną dzieją ze sobą jeden z kierunków tak? Czyli akurat płaszczyzna horyzontalna i frontalna dzielą lewo i prawo bo mają to wspólne. Płaszczyzna horyzontalna i sagitalna dzielą przód, tył. I w ten sposób można bardzo łatwo przechodzić między jedną płaszczyzną a drugą, korzystając z tych wspólnych kierunków. O tym warto pamiętać, żeby nie robić tego chaotycznie, żeby różnego rodzaju kółeczka nie były robione na przykład tutaj do góry i na dół do góry i na dół. Nie o to chodzi, nie w tym jest rzecz.

W płaszczyźnie horyzontalnej, kółeczko ma być horyzontalne. W płaszczyźnie frontalnej ma być frontalne a nie gdzieś tutaj i potem tutaj do przodu i do tyłu, tak?

Oczywiście przesadzam w tej chwili. Poziom błędów jest o wiele mniejszy w praktyce niż w tej chwili pokazuję. Natomiast warto, to wszystko, na to wszystko zwracać uwagę.

Dlatego ta sztuka nazywa się sztuką uważności. Dlatego, że zwracamy uwagę na wszystkie szczegóły.

Dzisiaj tyle. Widzimy się jutro, po raz szósty.

Pogoda jak widzicie, na Mazurach, piękna. Tam pływają jakieś żaglówki. Już się jedna właśnie wyłoniła, kolejna niektóre stoją, czekają na następny rok.

Zachęcam was w przyszłym roku do pobytu na Mazurach. Piękna kraina.

Do zobaczenia jutro!

Shopping Cart
Scroll to Top