fbpx

DREWNO (wprowadzenie do 5 Elementów)

Koncepcja “Pięciu Elementów” w I Liq Chuan to niezwykła filozofia, która ukazuje głębokie niuanse energii płynącej między partnerami podczas dynamicznego sparingu. Pięć Elementów, z których składa się ta koncepcja, nie tylko odzwierciedla różnorodne rodzaje energii, lecz również oferuje strategie zarówno defensywne, jak i ofensywne.

Podstawowym fundamentem tej koncepcji jest Element Ziemi, który symbolizuje stabilność, centralność, równowagę i spokój. Jest to punkt, w którym spotykają się wszystkie inne elementy, tworząc dynamiczną strukturę. W tradycyjnej medycynie chińskiej Ziemia jest powiązana ze zdrowiem śledziony i żołądka, stanowiąc fundament wewnętrznej harmonii organizmu.

Jednym z Pięciu Elementów jest Drewno. Rodzi je Woda gdyż to ona jest niezbędna do wzrostu drzew. Wplecione w subtelne relacje pomiędzy poszczególnymi elementami, Drewno kontroluje Ziemię i jest kontrolowane przez Metal. Jest jak korzenie drzewa, które najpierw ściągają wodę z gleby a podczas wzrostu zagłębiają się w niej przebijając.

To  przypomina, że każdy z elementów oddziałuje na inne elementy, tworząc harmonijną sieć relacji.

Organami związanymi z Drewnem są wątroba i pęcherzyk żółciowy. Drewno najpierw kompresuje, to wątroba. W ten sposób kontroluje Ziemię. Następnie przebija, to pęcherzyk żółciowy.

Skupienie na emocjach związanych z Elementem Drewna pomaga dostrzec aspekty związane ze wzrostem, elastycznością oraz dążeniem do przodu. Energia Drewna przypomina o konieczności ciągłego rozwoju, z równoczesnym zachowaniem harmonii wewnętrznej.

Ta delikatna równowaga między różnymi elementami stanowi solidną podstawę dla płynnego współdziałania i interakcji w podczas treningu. Pięć Elementów w I Liq Chuan to jak taneczna symfonia energii, gdzie każdy element ma swoją rolę do odegrania, tworząc jednocześnie spójną całość.

Jeśli chcesz poznać dalsze aspekty Elementu Drewna, zapraszam do obejrzenia załączonego krótkiego filmu. Pozwala lepiej zrozumieć jego istotę i znaczenie w praktyce. Dzięki temu zrozumienie koncepcji Pięciu Elementów stanie się jeszcze bardziej kompleksowe i wszechstronne.

Shopping Cart
Scroll to Top